Angle DownArrow DownCalendarCalendarCheckmarkCircleClockCommentFacebookFolderInstagramListLocation PointMoneyCallPinterestSearchSortTagTwitterYouTube

Contest

2020  Home Brew Contest WINNERS

2020 Best Bridge Brews Winners

Over 30 entries were received in six different categories. Thank you to our partners at the Oswego Brewing Company and additional judges from Tangled Roots Brewing Company for judging the entries.

Best Bridge Brew (Best of Show)

Oswego Brewing Company will ramp-up the winning entry.

1st           Eric Sadler           Gose Rita                                             Lime Gose                                           Montgomery, IL

 

Belgians (5 entries)

1st           Tim Brown          Hipster Season                                  Belgian IPA                                         Lisle, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

2nd          Michael Jacobs  Canton de Plainfield                          Saison                                                Plainfield, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

3rd           Ron Benner        Fun Guy                                             Strong Belgian                                   Streator, IL
Ale & Lager Enthusiasts of Streator (ALES)

 

Hoppy  (6 entries)

1st           Edward Schmitt                 RIP IT                                     IPA                                                     Naperville, IL

2nd          Brittany Smith                   Secrets of the Galaxy             Pale Ale                                             Montgomery, IL                

3rd           Brett Burns                         Haze Lite                              Session Hazy IPA                               Naperville, IL

 

Light Ales & Lagers (6 entries)

1st           Tim Brown          Aufstehen                                         Marzen                                                Lisle, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

2nd          Ron Benner        Dam Norwegian Beaver                 Pilsner (aged in Cherry Brandy Barrel)     Streator, IL
Ale & Lager Enthusiasts of Streator (ALES)

3rd           Tom Presperin  Tommy’s Pale Ale                             American Pale Ale                                 Naperville, IL

 

Ambers & Browns (5 entries)

1st           Tony Daniels      Hellifino                                               English Barleywine                          Plainfield, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

2nd          Brian Beatty       Irish Red-X                                          Irish Red Ale                                    Aurora, IL
Aurora Brew Crew

3rd                Ron Benner        Salty Lizard            Brown Ale (aged in Rye Whiskey Maple Barrel)         Streator, IL
Ale & Lager Enthusiasts of Streator (ALES)

 

Dark (7 entries)

1st           Ron Benner                       Chocolate Cherry Bliss         Chocolate Milk Stout                      Streator, IL
Ale & Lager Enthusiasts of Streator (ALES)

2nd          Edward Schmitt & Jacob Saylor      Orange Man Bad      Russian Imp. Stout w/Vanilla       Plainfield, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

3rd           Michael Jacobs                                 Dorcha                     Irish Stout                                    Naperville, IL
Plainfield Ale & Lager Enthusiasts (PALE)

Fruit (4 entries)

1st           Eric Sadler           Gose Rita                                            Lime Gose                                    Montgomery, IL

2nd          Tom Presperin     Backyard Spruce                                 Spruce Tips Ale                            Naperville, IL

3rd           Mike Wulff            Underbite Ale                         Strawberry Lemonade Wheat Ale             Montgomery, IL
Instability

 

Medal PICK UP Information

Awards for winning brews will be available at the Oswego Brewing Company soon. Winners will be emailed when those are available for pick up.

 

Oswego Brewing Company
61 Main Street
Oswego, IL 60543

Wednesday -Thursday: 3pm – 9pm
Friday: 12pm – 10pm
Saturday: 12pm – 10:00pm
Sunday: 10am – 7pm

 

 

Competition Coordinator

Please contact Cori Veverka at cveverka@oswegolandpd.org with any questions.